Jesteś tutaj:

Periodontologia Wrocław

Jeśli w Twojej jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego, odczuwasz dolegliwości ze strony błony śluzowej jamy ustnej albo przyzębia, powinieneś czym prędzej poszukać pomocy u periodontologa. Zapalenie dziąseł, przyzębia czy paradontoza to często występujące schorzenia, których nie powinno się bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu pacjenta. Kiedy zgłosić się do lekarza i jakie zabiegi wykonuje periodontolog?

Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontolog to specjalista z zakresu periodontologii – dziedziny stomatologii, zajmującej się szeroko rozumianymi chorobami przyzębia (czyli zespołem tkanek otaczających ząb), a także błonami śluzowymi jamy ustnej. Jakie zabiegi może wykonać periodontolog we Wrocławiu? Specjaliści tego typu zajmują się w sposób szczególny procedurami takimi jak kiretaż zamknięty czy kiretaż otwarty, sterowana regeneracja tkanek przyzębia czy przeszczepy tkanek miękkich. Na czym polegają zabiegi periodontologiczne?

  • Kiretaż zamknięty – to niechirurgiczna metoda leczenia chorób przyzębia polegająca na oczyszczaniu kieszonek przyzębnych z nieprawidłowych tkanek zapalnych (ziarniny), wygładzeniu powierzchni korzenia zęba, usunięciu toksyn bakteryjnych i zainfekowanego cementu korzeniowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu narzędzi ręcznych zwanych kiretami.
  • Kiretaż otwarty – to metoda chirurgiczna leczenia chorób przyzębia. Również ma na celu oczyszczenie głębokich kieszonek przyzębnych, jednak zabieg wykonuje się po wcześniejszym nacięciu dziąsła i jego odwarstwieniu. Tkanka kostna jest oczyszczana pod kontrolą wzroku. Po zabiegu zakładane są szwy. Często kiretaż otwarty łączy się z wszczepami materiałów kościozastępczych.
  • Sterowana regeneracja tkanek – ma na celu odbudowę utraconych tkanek przyzębia. Polega na oczyszczeniu powierzchni kości wyrostka zębodołowego (patrz: kiretaż otwarty), zaaplikowaniu do ubytku kostnego materiału kościozastępczego oraz pokryciu go błoną zaporową (zapobiegającą wnikaniu do ubytku tkanki nabłonkowej).
  • Przeszczepy tkanek miękkich – stosuje się w zabiegach pokrycia recesji dziąseł (uzupełnienia ubytków w dziąsłach) oraz pogłębienia przedsionka jamy ustnej. Pobiera się przeszczepy z podniebienia jako wodne płaty śluzówkowe lub podnabłonkową tkankę łączną.

Lekarz periodontolog we Wrocławiu – kiedy się zgłosić?

W wielu przypadkach przyczyną chorób przyzębia jest niewystarczająca i niedokładna higiena jamy ustnej. Zaniedbanie uśmiechu może prowadzić do gromadzenia się kamienia nazębnego, który bywa z kolei przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości i chorób. Problemy z dziąsłami miewają także m.in. osoby z wadami zgryzu, bruksizmem, nałogowi palacze czy pacjenci z nieodpowiednią dietą i niedoborami witamin. Do tego typu specjalisty powinien zgłosić się każdy, kto odczuwa jakiekolwiek dolegliwości ze strony dziąseł czy błony śluzowej jamy ustnej.

Choroby przyzębia – objawy

Niezależnie od przyczyny dolegliwości, u osób z chorobami dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej najczęściej występują takie dolegliwości jak:

  • nadwrażliwość zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • obecność aft, owrzodzeń, uszkodzeń w jamie ustnej,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • tkliwość i obrzęk w obrębie dziąseł,
  • zaczerwienienie, opuchnięcie dziąseł,
  • ruszające się, rozchwiane zęby,
  • krwawienie z dziąseł,
  • kamień wokół zęba,
  • suchość w ustach.

Konsultacja periodontologiczna – jak przebiega?

Jeśli masz problemy z tkankami przyzębia, zastanawiasz się na pewno, jak przebiega leczenie periodontologiczne. Leczenie u periodontologa we Wrocławiu każdorazowo rozpoczyna szczegółowy wywiad i diagnostyka. O stanie zębów dentysta przekonuje się, wykonując m.in. badanie głębokości kieszonek dziąsłowych, oceniając higienę jamy ustnej czy robiąc zdjęcie RTG, które uwidacznia stan kości. Zebrane w ten sposób dane pozwalają stworzyć szczegółowy plan leczenia.

Do zabiegów periodontologicznych, które przeprowadza się zazwyczaj na kolejnych wizytach, należą m.in.: oczyszczanie kieszonek dziąsłowych, regeneracja lub przeszczep tkanek czy usuwanie zmian występujących w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Jeśli problem zaistniał z powodu niewystarczającej higieny jamy ustnej, lekarz może także poinstruować pacjenta, jak ważna jest profilaktyka i w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby na co dzień. Istotne jest również leczenie powstrzymujące choroby przyzębia, jeśli te zostaną już u pacjenta wykryte. Jedną z takich dolegliwości jest np. paradontoza.

Periodontologia Wrocław - leczenie paradontozy

Jedną z najczęściej występujących chorób dziąseł jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Narażone są na nią nie tylko osoby źle dbające o czystość zębów, ale też te, których organizm jest osłabiony (np. z powodu innych chorób). Uważać powinni również Ci, którzy mają problemy ze strony układu immunologicznego czy Ci, w których rodzinie występuje to schorzenie. Paradontoza to bowiem choroba dziedziczna.

Nieleczona paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie dziąseł, skutkuje nie tylko nieświeżym zapachem z ust, ale prowadzi do poważnego osłabienia, a nawet utraty zębów. Osoby z objawami paradontozy, takimi jak krwawienie dziąseł czy ich tkliwość, powinny odwiedzić gabinet stomatologiczny i podjąć profesjonalne leczenie, aby nie doprowadzić do utraty zębów.

Leczenie periodontologiczne Wrocław - cena

Jeśli planujesz umówić wizytę z powodu dolegliwości dziąseł i przyzębia, z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje leczenie. W zależności od tego, jakie zabiegi musi wykonać stomatolog – czy wystarczy tylko oczyszczenie zębów z kamienia, czy może niezbędne będzie leczenie chirurgiczne, koszty mogą znacznie się różnić. Zazwyczaj jednak usługi z zakresu leczenia periodontologicznego kosztują w granicach kilkuset złotych. Orientacyjne ceny poszczególnych zabiegów można sprawdzić na naszej stronie internetowej – Cennik periodontologia Wrocław.

Periodontolog we Wrocławiu: