Jesteś tutaj:

Leczenie kanałowe Wrocław

Na skutek nieleczonej próchnicy, zaawansowanego bruksizmu lub poważnego urazu zęba może dojść do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Zazwyczaj świadczy o nim dotkliwy ból. Choć dyskomfort zazwyczaj skłania pacjentów do stawienia się w gabinecie stomatologicznym, nie warto z tym zwlekać, ponieważ zapalenie miazgi zęba to poważny stan. Pacjent może zacząć doświadczać z czasem bólu głowy, gorączki. W zębie może pojawić się martwica lub zapalenie okolicznych tkanek. Ostateczny ratunek przed utratą zęba to profesjonalne leczenie kanałowe u endodonty.

Choć ta forma terapii często budzi emocje, taka diagnoza to nie wyrok, a obawy są zupełnie niepotrzebne. Leczenie kanałowe to przede wszystkim szansa, by w sposób bezbolesny zachować pełny uśmiech. Własny ząb warto uratować, ponieważ zawsze będzie dla naszego organizmu lepszy, niż jakiekolwiek uzupełnienie protetyczne.

Endodonta Wrocław.
Jak przebiega leczenie kanałowe?

Badanie i diagnoza

Pierwszym krokiem, jeszcze zanim rozpocznie się właściwe leczenie endodontyczne, jest odpowiednia diagnostyka. Lekarz stomatolog dokładnie obejrzy ząb, sprawdzi, jak głęboko dosięga próchnica i zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by móc rzetelnie ocenić stan chorego zęba. Zdjęcie RTG lub pantomogram są niezbędne, ponieważ dzięki nim dentysta wie, ile kanałów zębowych ma chory ząb, może także ocenić ich wygląd i kształt. Wiedza o tym, w jaki sposób kanały są np. zakrzywione, jest kluczowa podczas zabiegu.

Gdy lekarz stwierdzi, że leczenie kanałowe jest konieczne i istnieją ku temu wystarczające, zdrowotne warunki, rozpoczyna odpowiednią procedurę. Niestety nie zawsze chory ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego. Gdy doszło do zaniku kości wokół korzenia lub pęknięcia korzenia, endodoncja (leczenie kanałowe) nie może zostać przeprowadzona. Wtedy konieczny jest ostateczny zabieg stomatologiczny – ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, ponieważ takiego stanu nie da się już wyleczyć.

Jakie są przeciwskazania do leczenia kanałowego?

  • Rozległe zniszczenia ścian zęba.
  • Głębokie uszkodzenia ozębnej.
  • Pęknięcie korzenia.
  • Niektóre choroby.

Znieczulenie i usuwanie miazgi zęba

Jeśli zastanawiasz się, czy leczenie kanałowe boli, nie ma powodu do obaw. Po zdiagnozowaniu stanu zęba lekarz podaje znieczulenie miejscowe, by pacjent nie odczuwał bólu podczas zabiegu. Leczenie kanałowe jest dzięki temu zupełnie bezbolesne. Następnie rozpoczyna się właściwe leczenie zęba. Stomatolog otwiera koronę zębową, usuwa wszelkie zmiany próchnicze i wprowadza środek, który doprowadzi do kontrolowanego obumarcia zainfekowanej miazgi we wnętrzu zęba. Jest to niezbędne w przypadku ostrych stanów zapalnych miazgi. Etap ten można pominąć, jeśli miazga już wcześniej obumarła. Coraz częściej też lekarze usuwają nadal żywą tkankę. Skracają tym samym proces leczenia i ilość koniecznych wizyt.

Opracowanie i szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych

Po usunięciu zainfekowanej tkanki z komory i kanałów zęba, lekarz przygotowuje kanały do wypełnienia. Określa ich długość, poszerza i formuje. Następnie wielokrotnie przepłukuje je środkiem dezynfekującym na bazie chloru lub wodorotlenku wapnia. Przepłukiwanie kanałów usuwa z nich resztki chorej miazgi zębowej i drobnoustroje, które mogłyby doprowadzić do reinfekcji. 

Po dokładnym oczyszczeniu, zdezynfekowaniu i osuszeniu kanałów, trzeba je odpowiednio wypełnić. Uzupełnienie musi być szczelne, by bakterie nie mogły dostać się do wnętrza kanałów. Do wykonania tego etapu stosowana jest tzw. gutaperka. Po wypełnieniu dobrze jest wykonać powtórne zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić stan zęba.

Rekonstrukcja korony zęba – ostatni szlif

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zębowej. Zwykle można ją odbudować światło- lub chemoutwardzalnym kompozytem. Jednak w przypadku bardzo złego stanu naturalnej korony zęba, tradycyjna jej odbudowa jest niemożliwa. Wówczas konieczne jest dobranie odpowiedniej korony protetycznej, która swoim wyglądem nie będzie odbiegać od naturalnych zębów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Wrocław

W Royal Dent Wrocław do leczenia kanałowego stosuje się najnowocześniejszy mikroskop stomatologiczny. Endodoncja mikroskopowa pozwala przeprowadzać zabiegi w sposób maksymalnie precyzyjny, a zarazem szybki. Leczenie kanałowe pod mikroskopem może odbyć się nawet w ciągu jednej wizyty. Oświetlenie i uwidocznienie pola zabiegowego poprzez powiększenie obrazu sprawia, że nawet znajdujące się głęboko w jamie ustnej zęby trzonowe można opracować w sposób dokładny. Precyzja ma tutaj wielkie znaczenie dla uratowania zęba. Zastosowanie mikroskopu zmniejsza też ryzyko reinfekcji, jest więc mniejsze prawdopodobieństwo, że konieczne będzie powtórne leczenie kanałowe.

Ile kosztuje leczenie kanałowe we Wrocławiu?

Endodonci w Royal Dent zajmują się: 

  • Profilaktyką, czyli zabiegami, które zapewniają zachowanie zdrowego uzębienia. Jednoczenie edukują, jak należy dbać o swoje zęby, by te służyły nam przez wiele lat.
  • Leczeniem ubytków, które powstają w wyniku próchnicy, urazów mechanicznych czy schorzeń związanych z budową zęba.
  • Leczeniem kanałowym zębów przednich, przedtrzonowych i trzonowych. W naszej klinice podczas zabiegu wykorzystujemy mikroskop, by zwiększyć dokładność zabiegu.
  • Powtórnym leczeniem kanałowym, ponieważ w niektórych przypadkach zęby wymagają ponownego zabiegu. Może to wynikać z błędu lekarza, który wykonał pierwotny zabieg lub z zaniedbania pacjenta.

Każdy uśmiech jest inny unikatowy i indywidualny jak jego właściciel. Różne są wiec i potrzeby pacjentów. Na koszt leczenia kanałowego ma wpływ m.in. to, które zęby wymagają interwencji stomatologa oraz jaki jest ich stan. Znacznie tańsze będzie na przykład leczenie kanałowe zęba przedniego, niż kilku trzonowców wymagających tej samej procedury. Orientacyjne ceny można sprawdzić na naszej stronie internetowej – Cennik leczenie kanałowe Wrocław.

Najczęstsze pytania dotyczące leczenia kanałowego

Czy zabieg leczenia kanałowego w ciąży jest dozwolony?

Tak! Kobiety ciężarne mogą poddać się leczeniu kanałów zębowych. W ich przypadku jednak nie wykonuje się zdjęć RTG. Z tą procedurą czeka się do rozwiązania, by upewnić się, że ząb został wypełniony prawidłowo.

Czy można kanałowo wyleczyć ząb na jednej wizycie?

Tak! Dzięki użyciu mikroskopu, a także m.in. zastosowaniu znieczulenia, lekarz stomatolog jest w stanie wyleczyć ząb na jednej wizycie.

Czy zdjęcie RTG podczas leczenia kanałowego jest konieczne?

Tak! Zdjęcia RTG są konieczne dla skutecznego przeprowadzenia zabiegu oraz upewnienia się o jego pozytywnym zakończeniu.

Czy leczenie kanałowe boli?

Nie! Zanim stomatolog zacznie opracowywać i wypełniać kanały stosuje się znieczulenie miejscowe, dlatego zabieg jest bezbolesny.

Czy warto leczyć zęby kanałowo?

Tak! Każda szansa na to, by zachować własny ząb, powinna być wykorzystana. Ekstrakcja w stomatologii to ostateczność. Choć zdarzają się sytuacje, że ząb łamie się lub dochodzi do powtórnego zapalenia, zawsze warto w pierwszej kolejności próbować ratować swój własny ząb, co jest zazwyczaj nie tylko tańsze od uzupełnień protetycznych, ale i korzystniejsze dla organizmu.

Czy zęby po leczeniu kanałowym są słabsze?

Tak. Zęby po takim leczeniu są martwe, a więc słabsze niż zęby żywe. W ich przypadku łatwiej o kruszenie się czy łamanie.

Czy zęby leczone kanałowo sinieją?

Zdarza się, że niewystarczająco opracowane komory zębowe ciemnieją i nabierają sinego odcienia.

Endodonta we Wrocławiu: