Jesteś tutaj:

Ortodoncja Wrocław

Leczenie ortodontyczne pozwala na wyleczenie wad zgryzu, które powszechnie występują w naszym społeczeństwie. Aktualnie istnieje bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, które są w stanie skorygować praktycznie każdą nieprawidłowość zgryzu. W zależności od naszych oczekiwań oraz możliwości finansowych ortodonci są w stanie opracować idealny plan leczenia, indywidualny dla każdego pacjenta.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu nie są wyłącznie defektem estetycznym, choć wygląd naszego uśmiechu jest główną motywacją wielu pacjentów do leczenia ortodontycznego. Osoby, u których występują nieprawidłowości w ułożeniu zębów, są bardziej narażone na atak próchnicy oraz paradontozę. Innymi skutkami wad zgryzu są: wady wymowy, nieestetyczny wygląd twarzy, a nawet problemy z żuciem. Dlatego proces leczenia należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej.

Kiedy należy wybrać się na konsultację ortodontyczną?

Wizytę u ortodonty może zalecić stomatolog, który dostrzeże nieprawidłowości naszego zgryzu. Warto jednak samemu udać się na konsultację ortodontyczną, jeśli mamy wadę zgryzu, która nie została wyleczona w dzieciństwie. Leczenie ortodontyczne dorosłych polega na eliminowaniu utrwalonych wad zgryzu i nieprawidłowego położenia zębów. Do ortodonty powinniśmy umówić się także, jeśli dostrzegamy u siebie poniższe objawy: 

  • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, 
  • zgrzytanie zębami, 
  • ścieranie się zębów, 
  • dysfunkcja języka. 

Leczenie ortodontyczne dzieci ma na celu eliminowanie istniejących przeszkód zgryzowych, dysfunkcji i parafunkcji uniemożliwiających prawidłowy rozwój narządu żucia. Dzieci powinny odwiedzić lekarza ortodontę w wieku około 3 lat, a najpóźniej do 7 roku życia. W tym okresie możliwe jest wychwycenie niewielkich wad zgryzu i skorygowanie ich za stosunkowo niewielkie pieniądze. W przypadku ortodoncji im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej. Jednak terapię ortodontyczną można rozpocząć bez względu na wiek.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Rozwój medycyny nie ominął ortodoncji, która prężnie powiększa swój asortyment walki z wadami zgryzu. Pacjenci mają do wyboru wiele możliwości leczenia.

Ruchomy/zdejmowany aparat ortodontyczny

W przypadku niewielkich wad często zaleca się stosowanie tradycyjnych aparatów ruchomych. Są one wykorzystywane głównie u dzieci i młodzieży, u dorosłych mogą stanowić przygotowanie przed zastosowaniem odpowiedniej terapii. Ruchome aparaty ortodontyczne mogą być jednoszczękowe (zakładane na jeden łuk zębowy) lub dwuszczękowe (zakładany na dwa łuki zębowe).

Do ruchomych aparatów na zęby (zwanych inaczej zdejmowanymi) należą również nowoczesne nakładki ortodontyczne, np. Invisalign – tzw. aparat niewidoczny. W systemie leczenia Invisalign rolę aparatu pełnią specjalnie przygotowane dla pacjenta przezroczyste nakładki, a prostowanie zębów odbywa się dzięki samodzielnej wymianie ich w terminie wskazanym przez lekarza ortodontę. Nakładki są bardzo dyskretne i estetyczne, dzięki czemu pacjent może czuć się komfortowo podczas całego procesu leczenia.

Ponieważ każdy pacjent otrzymuje zestaw nakładek zaprojektowany specjalnie dla niego, do samodzielnej wymiany, ilość wizyt kontrolnych skraca się do niezbędnego minimum. Aparat nakładkowy może być stosowany przez osoby w różnym wieku, o różnym stopniu zaawansowania wady zgryzu.

Stały aparat ortodontyczny

Wady zgryzu leczy się także aparatami stałymi, które składają się z drutów oraz zamków. Tutaj także możemy wyróżnić kilka rodzajów aparatów:

  • Metalowe – podstawowy typ aparatu stałego.
  • Estetyczne – z zamkami porcelanowymi lub szafirowymi – bardziej subtelne wersje aparatu metalowego, ale tak samo skuteczne. Aparaty porcelanowe mają barwę mleczną, a szafirowe są przezroczyste.
  • Samoligaturujące – pozbawione są ligatur, co zmniejsza ilość wizyt podczas leczenia.
  • Lingwalne – zamontowane na podniebiennej i językowej stronie zębów.

W Royal Dent Wrocław stosujemy również system leczenia Incognito. To rodzaj terapii ortodontycznej, w którym każdy aparat jest indywidualnie zaprojektowany dla danego pacjenta, dzięki czemu jest idealnie dopasowany do warunków jego uzębienia. Wykorzystywany aparat jest wykonany ze specjalnego stopu złota, w związku z czym jest wyjątkowo wytrzymały i posiada minimalny rozmiar zamków.

Montowany jest od strony języka (powierzchnie adhezyjne) co umożliwia lepszą przyczepność zamków do poszczególnych zębów, minimalizując ryzyko ich odklejania się. Ponieważ jest niewidoczny podczas naturalnego uśmiechu pacjenta, zapewnia maksymalny komfort estetyczny.

Jaki jest koszt leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne jest stosunkowo drogie, trudno jednak z góry oszacować, ile będzie ono kosztowało. Wszystko zależy od wady zgryzu, wybranego rodzaju aparatu ortodontycznego i materiałów, z jakich będzie on wykonany. Wersje bardziej estetyczne, mniej widoczne, mogą być droższe od tradycyjnych aparatów. Nasi ortodonci, opracowując plan leczenia, uwzględniają finansowe możliwości pacjentów, a także ich oczekiwania. Na pierwszym miejscu stawiane jest dopasowanie metody leczenia do rodzaju wady zgryzu.

Specjaliści przedstawiają wszystkie możliwości, które sprawdzą się w leczeniu konkretnej wady pacjenta i to on decyduje, która opcja najbardziej mu odpowiada pod względem kosztów, estetyki w trakcie leczenia oraz czasu terapii. Orientacyjne ceny poszczególnych procedur i rodzajów aparatów ortodontycznych można znaleźć na naszej stronie internetowej: Cennik ortodoncja Wrocław.

Ortodonta we Wrocławiu: